הוראות לפני הטבילה

בעת הטבילה במקווה, צריכים המים להגיע לכל מקום בגוף. כמו כן יש לדאוג לכך שגם המקומות שהמים אינם חודרים אליהם בדרך כלל בשעת הטבילה, כגון הפה והאוזן יהיו נקיים לחלוטין. ההכנות לטבילה נועדו להבטיח כל זאת.
 
ההכנות לטבילה הן:
 
  1. יש לגזור את הציפורניים בידיים וברגליים ולנקות אותן היטב. אשה הרגילה לגדל ציפורניה במיוחד לשם נוי, תשאל רב כיצד לנהוג.
  2. לנקות היטב את הפה וביחוד בין השיניים (ולא תאכל עד אחרי הטבילה). שיניים תותבות הניתנות להסרה חייבים להוציא. ביום, לפני הטבילה ראוי לא לאכול מאכלים החודרים לבין השיניים, כגון בשר וכיו"ב (בשבת וביו"ט – אוכלת בשר).
  3. יש להסיר תכשיטים, משקפיים וכו`.
  4. אם יש דבר המחובר או דבוק לגוף, כגון: דם קרוש בפצע שאינה יכולה להסירו, תחבושת גבס וכד` וכן אם עליה לשים צמר גפן באוזניים או שיש לה סתימה זמנית בשן, לא תטבול מבלי לשאול רב. ביום שלפני הטבילה ראוי לא לעסוק בדברים הנדבקים לגוף, כגון דבק פלסטי.
  5. יש לחפוף את הראש במים חמים. עליה להסתרק היטב ולהתיר את הקשרים שבשערות הראש ובשער שבמקומות אחרים שבגוף. אין לטבול בשער קלוע בצמה או אסוף בכל צורה שהיא.
  6. יש לרחוץ את כל הגוף במים חמים ובמיוחד מקומות שיש בהם קמטים וקיפולי עור, כגון בית השחי, סדקי האצבעות וכו` וכן את העיניים, האוזניים, האף וכו` – כדי להסיר כל לכלוך, כל דבר שנדבק לגוף כגון שיירי דבק וכד`.
  7. טוב לעשות צרכי הגוף לפני הטבילה.
לאחר שסיימה את הכנותיה, עליה לוודא שניקתה את עצמה היטב ושהסירה כל דבר מחובר או דבוק לגוף (משום כך נוהגת האחראית על הטבילה במקווה לבדוק את גוף האשה לפני הטבילה). את ההכנות לטבילה אפשר לעשות גם בבית, אלא שבמקרה כזה תסתרק שוב לפני הטבילה. רצוי לדקדק ולהתחיל את ההכנות לפני שקיעת החמה ולסיימן סמוך לטבילה.
שעות פעילות משרד: א' - ה' 15:30 - 08:00 ו' 11:00 - 08:00
אתר נגיש